Listy z podróży - Jeremi Przybora

Drogi Czytelniku, jeżeli na hasło "Starsi Panowie" po sercu rozlewa Ci się coś ciepłego, a w uszach dźwięczą miłe dla ucha piosenki, jeżeli porywa Cię czar subtelnej satyry - ta książeczka jest dla Ciebie!
Listy z podróży Jeremiego Przybory są zbiorem anegdotek, dykteryjek, śmiesznotek, które wydarzyły się (bądź są licentia poetica) Przyborze, Wasowskiemu i kilkorgu przyjaciołom... w obrębie Warszawy. Bowiem Listy są zapisem spacerów, wycieczek, peregrynacji po stolicy lat sześćdziesiątych. Tytuł jest przekorny, ale tego się można było po Starszym Panu spodziewać. 
Książeczka - celowo używam tego określenia, bo jej objętość nie przekracza stu stron - wydana jest przez Czytelnika w 1964 roku. Ilustrowana wspaniałą kreską Jerzego Srokowskiego, który był między innymi autorem scenografii do Kabaretu Starszych Panów. Szkoda, że nie Listy z podróży nie zostały wznowione, bo wyczuwam sukces - nie tylko komercyjny; wielbiciele finezyjnego humoru byliby zachwyceni mogąc włączyć tę pozycję do swojej biblioteczki.

Książka  wyszukana na wyzwanie 


10 komentarzy:

 1. O, widzę, że wygrzebałaś coś interesującego, czym katowałabym męża odczytując mu na głos co lepsze kawałki (a na końcu wcisnęłabym mu książkę do ręki, żeby sam przeczytał :D).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można całe rozdziały - są krótkie i w formie anegdot.

   Usuń
 2. Mój tata byłby bardzo zainteresowany tą ksiazką. Szkoda, że nie ma jej wznowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może uda Ci się na pchlim targu, w antykwariacie, lub w bibliotece. Moja jest wygrzebana z kosza książek za darmo, tych wycofanych z magazynów bibliotecznych. Fuksło mi się ;)

   Usuń
 3. Coś czuję, że książka by mi się spodobała :) Choć pewnie będę miała trudności z dotarciem do niej... Będę musiała poszukać w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością Ci się spodoba, życzę powodzenia w poszukiwaniach.

   Usuń
 4. Klimat lat 60-tych zawarty w nich jest tu ogromnym z pewnością atutem.
  Szkoda, że u mnie nie ma takiego kosza...chętnie bym pogrzebała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klimat jest, owszem, taki ciepły i miły, taki Przekrojowy prawie :)

   Usuń
 5. O. Nawet nie miałam pojęcia, że coś takiego wyszło - a to książka idealna dla mojej mamy. Będę się rozglądać, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staaare wydanie, ale myślę, że warto.
   Znalazłam na allegro za małe pieniądze.

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.