Header Image

Książki za darmo - on-line i papierowe

Kiedyś popełniłam tekst Za darmo, czyli kultura nic nie kosztuje. Dziś kilka słów poświęcę darmowym książkom - w sieci (online i te do pobrania na własny nośnik) oraz tym papierowym. Istnieje wiele legalnych źródeł, z których garściami można czerpać e-booki i audiobooki. 


E-booki możecie znaleźć przede wszystkim na stronach: 

 • Wolne Lektury - Wolne Lektury to projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. Reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów tych instytucji. Można czytać on-line lub wybrać pdf, mobi, czy epub. Wśród perełek literatury polskiej i światowej można znaleźć między innymi: Don Kichota z La Manchy, Boską Komedię, Germinal, wiele lektur w tym Przygody Tomka Sawyera, czy Jądro Ciemności. Zresztą  możecie przekonać się sami przeszukując zasoby sami.


 • Polona - Polonę już polecałam jako jedną z najlepszych stron, jakie znam i najczęściej przeze mnie odwiedzanych. [Polona - najlepsza strona z zasobami cyfrowymi] Polona udostępnia literaturę, nuty, mapy, druki ulotne, gazety i fotografie sprzed lat. Posiada wygodny, intuicyjny interface, dzięki czemu łatwo i sprawnie możemy odszukać pożądane przez nas treści. Lwia cześć jest objęta domena publiczną -niektóre komercyjne portale mają dział z darmowymi książkami, za niektóre trzeba symbolicznie zapłacić. Nie będę wymieniała oczywiście każdej witryny, ale wystarczy wejść w zakładkę "darmowe" i przekonać się, czym dana platforma dysponuje. 

 • Ibuk Libra - o tej platformie pisałam jakiś czas temu [Ibuk libra - czym to się je?]. "Platforma IBUK Libra to dostępny dla instytucji i firm największy zbiór elektronicznych publikacji renomowanych polskich wydawnictw." Można z niej korzystać po zalogowaniu, najlepiej przez bibliotekę miejską lub uczelnianą.

 • Projekt Gutenberg - ponad 50 tysięcy darmowych e-booków zawierających teksty nieobjęte prawami autorskimi lub z prawami wygasłymi. Większość w języku angielskim, ale skoro jest to projekt międzynarodowy, znajdzie się i język polski.


Audiobooki możecie znaleźć na stronach:W realnym świecie za darmo książki poczytacie dzięki:
 • Bibliotekom - zapisanie się jest darmowe (można zapisać dziecko niezależnie od wieku! - sama zapisałam synka jak miał pół roku), książki wypożycza się przeważnie na 28 dni z możliwości a ich przedłużenia o kolejne 28 dni. Dzisiejsze biblioteki to także centrum spotkań lokalnej społeczności i miejsce spotkań literackich. Półki biblioteczne uginają się od nowości, a książki trudno dostępne, chodliwe można zamawiać on-line bądź telefonicznie. Biblioteki wypożyczają książki także osobom niewidzącym i słabowidzącym, które można odtworzyć za pomocą czytaka.
  Czytak - urządzenie przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące

Możecie także wziąć udział w akcjach takich jak:
 • Bookcrossing - 16 czerwca obchodzony jest dzień Wolnych Książek. Z tej okazji w wielu instytucjach kultury, ale i na skwerach można znaleźć książki, które ot tak, po prostu można wziąć i przeczytać - oczywiście fajnie by było, żeby książka krążyła dalej, a jeśli spodoba się czytającemu, niech wyśle w świat jakąś inną, której nie czyta. 
 • Swap/ wymiana - biblioteki, oraz stowarzyszenia organizują wszelkie wymiany. Zasada jest jedna: wynosisz tyle książek, ile przyniosłeś. Polecam wymiany ŚBK!
 • Konkursy, rozdawajki, Candy - organizowane praktycznie wszędzie: w lokalnych gazetach, na blogach, w audycjach radiowych. Potrafią naprawdę zasilić domową biblioteczkę! 
 • [Awiola w komentarzu poniżej zwróciła uwagę jeszcze na:] portale Graty z chaty / OLX z zakładkami "oddam za darmo". 
Czy jest coś, co pominęłam? Oczywiście celowo nie wspomniałam o książkach otrzymywanych od wydawnictw w celach recenzyjnych, ponieważ trwa zażarta dyskusja, czy współpraca to praca, a jeśli tak, to czy formą wynagrodzenia jest książka, czy nie?

8 komentarzy:

 1. Ja bym jeszcze dodała portal Graty z chaty, gdzie ludzie oddają mnóstwo książek za darmo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O właśnie - tego tu brakuje :) Jeśli pozwolisz zrobię szybki #Edit :)

   Usuń
 2. Uwielbiam biblioteki :) Choć często mam problem, żeby wybrać tylko te pięć, które mogę pożyczyć, bo kusi więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpowiadam małe rozwiązanie: zapisz rodzinę - na każdą kartę masz wtedy 5 książek ;)

   Usuń
  2. Można też wyrobić kartę VIP, z którą można pożyczać 10 książek :) Ale nie chcę, bo potem czytam na wyścigi a w domu i tak mam sporo książek nieprzeczytanych, bo wychodzę z założenia, że w bibliotece są terminy, więc te książki czytam szybciej, a te na półce poczekają :)

   Usuń
 3. I nie ma "to tamto", że książki są drogie. Kto chce czytać, ten czyta!

  OdpowiedzUsuń