Polona - najlepsza strona z zasobami cyfrowymi

Na Polonę natrafiłam kilka lat temu. Przypadkiem. I od razu ten portal Biblioteki Narodowej zdobył moje serce. Polona udostępnia literaturę, nuty, mapy, druki ulotne, gazety i fotografie sprzed lat. Posiada wygodny, intuicyjny interface, dzięki czemu łatwo i sprawnie możemy odszukać pożądane przez nas treści. Lwia cześć jest objęta domena publiczną (wolno zwielokrotniać, zmieniać i rozpowszechniać oraz wykonywać utwór, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności pytania o zgodę). 

Na stronie głównej znajdziemy zarówno pojedyncze dzieła, jak i kolekcje, które możemy eksplorować. Kolekcje to ułożone tematycznie zcyfryzowane książki, albumy, ryciny, itp. 
Przerzucając zakładkę na "Biblioteka" możemy sami przeszukać portal; do dyspozycji mamy możliwość wyszukiwania po nazwie, oraz typie dokumentu.

Zachęcam do logowania się na portalu, mamy wówczas możliwość zapisywania "swoich" zbiorów przez klikanie w ikonkę gwiazdki. 

Polona oferuje możliwość czytania książek on-line (za darmo). Możemy tekst dowolnie powiększać, dostajemy również informacje o tekście - o prawach autorskich, autorze, etc. Niestety nie da się pobrać całości, np. książki, ale można zapisać pojedynczy skan. 

Polona oferuje naprawdę duże zasoby; w "Moich zbiorach" mam wiekowe książki kucharskie, XIX-wieczne ryciny z modą, albumy fotograficzne, podręczniki do nauki fotografowania z początków tej dziedziny, a także kilka powieści, dramatów, oraz podręczniki dla XIX-wiecznych dam pełne dobrych rad, jak robić toniki do twarzy, jakie kolory koronek pasują do sukien, i ile sztuk garderoby powinna mieć młoda mężatka w 1880 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz