Header Image

Była sobie dziewczyna - Lynn Barber

Pamiętacie film Była sobie dziewczyna (An Education)? Ładny, mądry, dobrze zagrany i dający do myślenia. W przerwie między Forsythami (mam fazę na klasykę szpiegowską) sięgnęłam po coś niezobowiązującego - wspomnienia byłej redaktorki Penthousa, które posłużyły za kanwę filmu z 2009 roku. 
Już we wstępie przeczytałam, że historię znaną z filmu można przeczytać w drugim rozdziale. Reszta to niesamowicie nudne wynurzenia puszczalskiej, która żyła dość zwyczajnym życiem. Oczywiście książka ma filmową okładkę, sugerującą, że czytelnik dostanie kropka w kropkę to, co mógł zobaczyć na ekranie. 
Skoro wspomnienia są takie nijakie, to jak się stało, że film jest tak zapadający w pamięć? Zapewne znacie nazwisko Nicka Hornby'ego? Hornby jest nie tylko autorem wielu książek, ale i dobrym scenarzystą. Historia Barber została bardzo mocno przerobiona (bodajże ósma wersja scenariusza), kilka wątków dodanych, by historia była spójna i ciekawa. Film - polecam. Książkę - zdecydowanie możecie sobie darować.

7 komentarzy:

 1. Mnie się film podobał. Szkoda, że książka kiepska.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie widziałam jeszcze tego filmu, dobrze, że o nim przypomniałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam, że książka słabiutka. Ale nie wiem, czy na film mam w tym momencie ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W filmie jestem zakochana i byłam ciekawa książki, ale skoro ją tak odradzasz... ;) Daruję sobie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Film bardzo dobrze pamiętam (nawet nie wiedziałam, że ma on takie podłoże) - wywarł na mnie niesamowite wrażenie, a w sumie nie wiem dlaczego - historia jak wiele innych, ale dziwnym trafem miała coś w sobie. Największą uwagę zwróciłam na grę aktorską - niesamowita główna rola dziewczyny.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. W takim razie obejrzę film :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak to dobrze, że znów można do Ciebie zaglądać:) Choć widać wstrzemięźliwość w opisach, zdjęciach, szacie - są to Twoje opisy i to jest ważne! - i wielkie!! - bo nie zrezygnowałaś!!:):) Brawo!!!

  OdpowiedzUsuń