Kair. Historia pewnej kamienicy - Alaa Al Aswany

Żądze, bieda, zimna kalkulacja i fanatyzm religijny - taki podtytuł mogłaby mieć książka egipskiego pisarza Alaa Al Aswany. Wydana w 2002 roku Kair, historia pewnej kamienicy [Yacoubian Building] jest drugą powieścią w dorobku tego autora. Urodzony w 1957 roku Aswany jest synem arystokratki i prawnika. Dzieciństwo spędził w rodzinnym Kairze, gdzie skończył uniwersytet w 1980. Następnie na Uniwersytecie Illinois studiował... stomatologię. Studiował także literaturę iberyjską w Madrycie. Włada biegle kilkoma językami. Brał czynny udział w arabskiej wiośnie.
Pierwsza powieść Aswany, The Papers of Essam Abdel Aaty przeszła niemal bez echa, lecz druga rozsławiła autora na cały świat; książkę przetłumaczona na języki obce rozeszła się niemal natychmiast, a cztery lata po premierze została zekranizowana. Za Kair... dostał także wiele międzynarodowych nagród.
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to prosta, obyczajowa historia: kairska kamienica, która lata świetności ma dawno za sobą zaludniona jest przez mieszkańców skrywających swoje tajemnice w czterech ścianach; Zaki ad Dassuki, chociaż skończył sześćdziesiątkę wciąż szuka kobiecego ponętnego ciała, Taha, syn "gospodarza domu" pragnie z całych sił dostać się do szkoły policyjnej i ożenić się z piękną narzeczoną, a elegancki redaktor poczytnej gazety Hatim Raszid wplątuje się w kolejny burzliwy homoseksualny romans. Postaci przewijających się na kartach powieści jest oczywiście więcej, każda obdarzona życiem przez wspaniałe nakreślenie charakteru i fabuły.
Poza solidną porcją obyczajowości współczesnego Egiptu dostajemy również mały bonus - konfrontację z naszymi oczekiwaniami i stereotypami; Egipt to nie tylko luksusowe hotele, wspaniałe bazarki dla turystów i piramidy, o czym niby wiemy, ale dopiero dobra książka potrafi nam to zobrazować.

6 komentarzy:

 1. Świetna książka, z przesłaniem. W dodatku - debiut, ale na jakim poziomie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To druga powieść w dorobku pisarza. Świetna, to prawda.

   Usuń
 2. Jak zwykle ciekawa książka u Ciebie. A książkę już sobie kupiłam. A co!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się. Myślę, że to jedna z tych książek, które może nie robią oszałamiającego wrażenia podczas czytania, ale na bardzo długo zostają w pamięci i dają do myślenia.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Koniecznie podziel się wrażeniami:)

   Usuń