Header Image

Tortilla Flat - John Steinbeck

Wydana w 1935 roku Tortilla Flat jest jedną z najpopularniejszych powieści Johna Steinbecka. Do tej pory, prócz arcykrótkich Myszy i ludzi czytałam Na wschód od Edenu, a pierwszą książką tego autora, po która sięgnęłam były porywające Grona gniewu.  

Tortilla Flat - John Steinbeck

Steinbecka kojarzę z realizmem, niekiedy wręcz brutalnym, choć o ile pamiętam w Edenie była jakaś zabawna anegdotka o pewnej dalszej krewnej; autor do tej pory przywodził mi na myśl poważne zdarzenia, tragedie, cierpienie – ale wszystko wpisane w nieustające koło ludzkiego żywota. Napisana z pociesznym humorem Tortilla Flat traktuje o kilkorgu łapserdakach, którzy czekają okazji do wypitki i bitki (a także do kobitki, jeśli już rymuję), mieszkają we wspólnym domu – właściwie to dom Danny’ego, jednego z owych obszarpańców, i wiodą doszczętnie próżniaczą egzystencję; wieczne maniana.

Steinbeck snuje wątki, jak niteczki w gobelinie żywota Danny’ego, Pilona, Jesusa Marii Corcorana, Pirata (i jego pięciu psów) oraz Wielkiego Joe Portugalczyka (a także wielu innych indywiduów zamieszkujących rudery Tortilla Flat), które przeplatając smutek z radością, a tragedię z humorem tworzą piękny, pocieszny, niespieszny obraz życia paisanos, którzy nic sobie nie robią ze swojego ubóstwa, jak królowie życia siedzą na ganku pociągając wino ze słoików po konfiturach.


Choć Steinbeck pisząc tę powieść mógł uchodzić za doświadczonego pisarza (Tortilla Flat powstała jako jego piata powieść) to właśnie tą książką zwrócił uwagę krytyki, która przychylnie zaczęła zerkać w jego kierunku. Po kolejnych powieściach był systematycznie nagradzany, w tym najważniejszą nagrodą literacką – Noblem (za 1963 rok) za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw socjalnych”. Pod to uzasadnienie doskonale pasuje i Tortilla Flat, którą serdecznie wszystkim polecam. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz