Tajemnica komisarza Maigret - Georges Simenon

Pamiętacie jeszcze tę serię? W Klubie srebrnego klucza wydawane były w formie kieszonkowej kryminały, z których lwią część zajmowały takie tuzy literatury detektywistycznej, jak Agatha Christie, Dashiell Hammett, czy Georges Simoenon. I właśnie ostatnio w moje ręce trafiła niewielka, leciutka książeczka tego ostatniego. Tajemnica komisarza Maigreta stanowi  58 tom serii (sic!) liczącej ponad setkę powieści i opowiadań. Simenon był jak widać płodnym pisarzem. 
Georges Simenon był pisarzem belgijskim (dokładnie był Walończykiem), piszącym w języku francuskim. W wieku dziewiętnastym roku życia przeniósł się do Paryża, następnie do Lozanny, gdzie zmarł w 1989 roku.
Serię o komisarzu Maigrecie rozpoczyna powieść Maigret i goście z Europy Wschodniej (Pietr Le Letton), która ukazała się w roku 1929.
Tajemnica komisarza Maigreta jest klasycznym kryminałem, w którym śledztwo znajduje się na pierwszym miejscu. Podobnie jak w Dniu Szakala Forsytha (który chyba nieco bazuje na cyklu Simenona) wspaniale widać pracę całego wydziału, oraz współpracujących z policjantami lekarzy. Policja krok po kroku znajduje wskazówki, przesłuchuje świadków, by wreszcie bez fajerwerków aresztować winnego (bo w dobrym kryminale nie ma wątpliwości, że winny jest winny!).
Myślę, że nie ma sensu streszczać fabuły, bo kryminały tego typu pisane są według wypracowanego przez lata schematu. Nie należę do fanów kryminałów skandynawskich, nie przepadam za jatką na kartach powieści, za to właśnie jeśli sięgam po sensację, to wybieram klasyków. Z pewnością na tej jednej książce Simenona nie poprzestanę.

Książka przeczytana na wyzwanie: CZYTAMY KSIĄŻKI NIEOCZYWISTEFollow on Bloglovin

10 komentarzy:

 1. Nigdy nie miałam styczności ani z serią ani z autorem, chociaż kryminały bardzo lubię i do najmłodszych już nie należę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można w antykwariatach nawet za zeta kupić, nie mówiąc o tym, że pewnie w każdej bibliotece jest - polecam, np do poduszki, czy do autobusu świetna lektura.

   Usuń
 2. A na strychu u mojej mamy jest całe pudło mojego taty z tą serią:):):):)!!!! Nie wiedziałam, że ktoś poza nami-domownikami wie o istnieniu takiej serii:):):) Ale zrobiłaś mi niespodziankę:)!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, kiedyś to była bardzo popularna seria:)

   Usuń
 3. Kiedyś widziałam w antykwariacie pozycje z tej serii w symbolicznej cenie 1 złotówki. Nie wiedziałam wtedy, że mogą mi się spodobać. Teraz będę miała je na oku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O za złotka to bym z czystej chciwości wzięła :P

   Usuń
 4. Mam kilka książek z tej serii :) i uwielbiam stare kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest kilka fajnych prlowskich serii, które zasługują na odświeżenie.

   Usuń
 5. mam cosik chyba z Arsene Lupinem z tej serii.. w każdym razie stare jak z tej serii czasem dobrze poczytać takie starocie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z ręką na sercu: nie czytałam Lupina. Ale raczej sięgnę, bo mamy w bibliotece kilka książek o jego przygodach.

   Usuń