Header Image

Brooklyn - Colm Tóibín

Bajka o kopciuszku okraszona dylematem moralnym. Z pozoru błaha historia dziewczyny, która niedoceniana we własnym miasteczku wypływa na szerokie wody w odległej amerykańskiej metropolii. Colm Tóibín określił swoją powieść jako "niezwyczajną historię o kimś zupełnie zwyczajnym" (za: Guardian). Powieść jednak została doceniona nagrodą Costa Novel Award oraz nominacjami do innych nagród literackich.
Brooklyn to powieść cukiereczek i nic dziwnego, że kino upomniało się o tę fotogeniczną historię: w listopadzie na ekrany kin wchodzi film Johna Crowleya ze scenariuszem Nicka Hornby. Rolę Eilis (czyt: Ejlisz) otrzymała Saoirse Ronan (Nostalgia Anioła, Byzantium), Tony'ego zagra Emory Cohen, a Jima Farella - Domhnall Gleeson (którego niedługo będziemy oglądać w Gwiezdnych Wojnach!). Na ekranie pojawią się również aktorzy starszej generacji, Jim Broadbend oraz Julie Walters.
 


Brooklyn to książka bardzo kobieca i subtelna, przez co miałam wrażenie, że została napisana kobiecą ręką. Nic bardziej mylnego - autorem jest irlandzki pisarz i eseista, Colm Tóibín, który zasłynął powieścią Historia Nocy będącą próbą opisania środowiska gejowskiego w Argentynie za czasów junty wojskowej.

W powieści dostajemy nie tylko panoramę dzielnicy Nowego Jorku czasów powojennej prosperity, Tóibín maluje również pejzaż maleńkiego irlandzkiego miasteczka, w którym - z pozoru - każdy zna każdego. Do klimatu lat dzieciństwa będzie autor wracał jeszcze wielokrotnie, między innymi w swojej najnowszej powieści, Nora Webster.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz