Z Lark Rise do Candleford (2008-2011)

*Czy pan/pani ogląda brytyjskie seriale kostiumowe
A) raz w roku
B) nigdy
C) na okrągło*

Hmm, więc właśnie. Przyznaję się bez bicia, że, no może nie jestem uzależniona, ale niewiele mi do tego brakuje. Raz na rok, no może trochę częściej wpadam w ciąg - Duma i uprzedzenie (serial i film), Perswazje (1995), Jane Eyre (2011, ale i nie pogardzę starszą wersją), Emma (serial), Anna Karenina, Cranford (uwielbiam!), Żony i Córki i oczywiście Północ i Południe, wiadomo.
Do grona moich ulubionych British Period Drama doszedł jeszcze jeden tytuł: Z Lark Rise do Candleford. Schyłek XIX wieku, ze wsi Lark Rise do niewielkiego miasteczka Candleford przeprowadza się Laura Timmins (Olivia Hallinan), szesnastolatka, która zaczyna pracę na poczcie u swojej ciotki, Dorcas Lane. Serial kręcony w latach 2008-2011 jest oparty na trzytomowej autobiografii Flory Thompson. Wieś oraz małe miasteczko są w powieściach Thompson pokazane z wielką sympatią i sentymentem. Tu każdy każdemu pomaga, nie ma negatywnych bohaterów i nawet bieda i codzienne troski pokazane są w malowniczy sposób. Wnętrza mieszkańców wsi różnią się diametralnie od wnętrz pokazanych na przykład w naszych Nocach i Dniach, tu każdy ma kredens z porcelaną i śliczny komplet sztućców, prezent w dobrym guście to wstążki, a do wazonu pasuje bogaty bukiet lawendy.

Czterdziestoodcinkowemu serialowi klimatem blisko do Pań z Cranford. Wyraziści bohaterowie, rodzinna atmosfera oraz perypetie niezmiennie kończące się pozytywnie składają się na dobry serial familijny.

Twarze aktorów również są znajome i lubiane: Dorcas Lane gra Lydia z ekranizacji Dumy i Uprzedzenia z 1995 roku (a także Jassie z Cranford), czyli Julia Sawalha. Emmę Timmins zagrała Claudie Blakley czyli Martha z Cranford (oraz Charlotte Lucas z Dumy i Uprzedzenia z 2005). Roberta Timminsa zagrał kojarzony z rolami robotników-aktywistów Brendan Coyle, którego znamy z Downton Abbey i Północy i Południa. Czyli jak widać jedna wielka rodzina BPD. Również w pozostałych rolach obsadzeni zostali dobrzy aktorzy; pojawiają się także role gościnne, a wśród aktorów pojawia się na przykład Stephen Campbell Moore czy Phil Davis.

Kiedy skończę maraton Lark Rise sięgnę po raz kolejny po wspomniane już wcześniej Noce i Dnie, a to wszystko w oczekiwaniu na drugi sezon rewelacyjnego serialu o Anne Lister Gentleman Jack.

4 komentarze:

 1. Panie z Cranford to świetny serial a ten tutaj mnie znudził niestety

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, szkoda, być może dlatego że ma więcej odcinków i nieco inne tempo.

   Usuń
  2. a widziałaś Małą Dorrit wg Dickensa polecam bardzo dobry serial BBC

   Usuń
  3. Jeszcze nie, ale mam na liście.

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.