SETNA STRONA POLECA: WYDAWNICTWA #2

Dzisiaj kolejne pięć wartych polecenia wydawnictw. Myślę, że pierwszego wymienionego nie trzeba przedstawiać, niemniej jednak postanowiłam je ująć w zestawieniu. Wszystkie wymienione przeze mnie wydawnictwa są niszowe, specjalizują się w dobrej literaturze. Na niektóre zwróciłam uwagę dopiero niedawno, inne znam od jakiegoś czasu. Nie wydają literatury masowej. Przeważnie można znaleźć w ich ofercie niebanalną literaturę zagraniczną, niekoniecznie anglojęzyczną, oraz ciekawe propozycje polskich prozaików, a także wyśmienita eseistykę o zróżnicowanej tematyce, po którą warto sięgnąć.


„Istniejemy od 2008 roku. Dzielimy się z czytelnikami tym, co nas interesuje i co uważamy za ważne. Chcemy zrywać z kulturowymi stereotypami i uprzedzeniami, wprowadzać w obieg polskiej kultury nowe tematy, inne wrażliwości i świeżą estetykę.
Publikujemy literaturę piękną i literaturę faktu tworzone przez autorów z Afryki, Azji i Karaibów. Wydajemy eseistykę oraz książki poświęcone projektowaniu, architekturze i sztuce. Wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie współtworzymy serię „mówi muzeum”. Czerpiemy z tradycji i doświadczeń europejskiej sztuki książki; nazwa zobowiązuje — słowo „karakter” w szesnastowiecznej polszczyźnie oznaczało krój pisma.”*

Książki:
Depesze – Michael Herr
prawie wszystko Susan Sontag
Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry - Reni Eddo-Lodge
Rzeczy, których nie wyrzuciłem - Marcin Wicha
Mężczyźni objaśniają mi świat - Rebecca Solnit

Wydawnictwo Afera 
„Jesteśmy nowoczesnym wydawnictwem z pasją. Naszym celem jest promowanie dobrych autorów w bezprecedensowy sposób. Nastawiamy się na wprowadzanie na rynek polski tytułów, które odniosły już sukces za granicą, jak i na polskich autorów, którzy jeszcze nie zostali odkryci. 
Czechy to bliski nam kraj, gdzie nie brakuje talentów literackich. Stąd nasze duże zainteresowanie pisarzami zza południowej granicy. 
Wynajdujemy najciekawsze nowości, pozycje bestsellerowe i uhonorowane prestiżowymi nagrodami. Wprowadzamy na polski rynek czeskich autorów spoza ogranego mainstreamu. Kładziemy nacisk na wysoką jakość przekładu i estetykę wydania. 
Znajdą Państwo u nas m.in. książki najlepszego obecnie czeskiego humorysty Petra Šabacha; uznanego za najlepszego czeskiego pisarza dekady Jana Balabána; młodych, zdolnych autorek: Petry Soukupovej i Kateřiny Tučkovej; serię dla dzieci Czeska Bajka i coś dla fanów języka czeskiego. Wydaliśmy też nowe pozycje czeskich autorów, którzy już wcześniej byli obecni na polskim rynku: Petry Hůlovej i Emila Hakla. W grudniu 2015 ukazała się u nas pierwsza publikacja z serii Nowe Polskie; powieścią Ivy Prochazkovej rozpoczęliśmy serię Czeskie Krymi.“

Książki:
Jezioro - Bianca Bellová
Ja, Olga Hepnarowa - Roman Cílek
Boginie z Žítkovej - Kateřina Tučková
Pod śniegiem - Petra Soukupova
Zostańcie z nami - Marek Šindelka

Wydawnictwo KEW 
"Kolegium Europy Wschodniej jest fundacją założoną w roku 2001 z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego „Kuriera z Warszawy”, wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pozostali założyciele to: Miasto Wrocław, Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego i Stowarzyszenie na rzecz Kultury Europejskiej."

Książki:
Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez. Powieść mińska - Uładzimir Niaklajeu
Załzawione okulary – Gogi Gwaharia
Ukojenie dla drzewa Adama - Inga Žolude
Elegia o śpiewających drzwiach i inne wiersze - Bohdan-Ihor Antonycz
Mam na imię Marytė - Alvydas Šlepikas


Wydawnictwo Austeria  
Austeria to wydawnictwo krakowskie specjalizujące się w literaturze jidysz, albumach oraz esejach.

Książki:
wszystko Josepha Rotha
Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej – Adam Lipszyc
Opowiadania z zabitego miasteczka - Kalman Segal
Książka o Sycylii – Jarosław Iwaszkiewicz
Notatki komiwojażera - Szolem Alejchem


Wydawnictwo 2d2 
Wydawnictwo specjalizuje się w esejach oraz podręcznikach typografii i designu.

Książki:
Elementarz stylu w typografii - Robert Bringhurst
Teoria widzenia - Władysław Strzemiński
Jak projektuję książki - Friedrich Forssman
Dizajn i sztuka - Bruno Munari
Esej o typografii - Eric Gill

Cytowane są fragmenty "o nas" z zakładek poszczególnych wydawnictw. 

3 komentarze:

 1. Jako ze wymieniasz Austerie, chcialabym dodac, ze to wydawnictwo wydalo 2-3 lata temu "Nasze dni wczorajsze" wloskiej pisarki Natalii Ginzburg. Jest to wybitna powiesc o czasach II Wojny Swiatowej we Wloszech, tak jak wybitna byla jej autorka, zupelnie w Polsce zapomniana. Goraco polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytułów wartych polecenia z powyższych wydawnictw jest ogrom! Odkrywając je, cieszę się, że tytuły są właściwie na wyciągnięcie ręki. Z drugiej jednak strony, żałuję, że wielu wspaniałych, mądrych rzeczy nie uda mi się przeczytać z braku czasu...

   Usuń
 2. Muszę się przyznać, że o większości tych wydawnictw nigdy nie słyszałam, ale przyjrzę się im bliżej.

  OdpowiedzUsuń

Archiwum