Setna strona poleca: wydawnictwa #1

Zupełnie bezinteresownie chciałam Wam polecić pięć wyjątkowych wydawnictw. Są niszowe, specjalizują się w dobrej literaturze. Na niektóre zwróciłam uwagę dopiero niedawno, inne znam od jakiegoś czasu. Nie wydają literatury masowej. Przeważnie można znaleźć w ich ofercie niebanalną literaturę zagraniczną, niekoniecznie anglojęzyczną, oraz ciekawe propozycje polskich prozaików. 


“WOLNO. Bo nam się nie spieszy. Mamy i planujemy książki o długim terminie przydatności: nowe picture booki, zawsze aktualną literaturę (także dla najmłodszych), dobrą humanistykę i sztuki wizualne. Ale chcemy też upominać się o zapomnianych: przeglądać ich archiwa i przypominać ważne publikacje. WOLNO nam – bo tak lubimy, bo w to wierzymy, bo sądzimy, że można. Niech nam się tak – jak najlepiej – wydaje!”*

Książki:
Kiedy dojrzeją porzeczki - Joanna Concejo
Lodorosty i bluszczary - Jerzy Ficowski, Gosia Herba
Koty. Podręcznik użytkownika - Pola Dwurnik, Tomasz Majeran
Jak ciężko być królem - Iwona Chmielewska
Kołysanka na cztery - Iwona Chmielewska


“Wydawnictwo Stara Szkoła powstało w 2014 roku. Naszym dotychczas największym bestsellerem jest humorystyczna seria o Ostatniej Arystokratce z zamku Kostka, która podbiła serca polskich czytelników. Początkowo skupialiśmy się na literaturze czeskiej, ale obecnie rozszerzamy swoje horyzonty i nawiązujemy współpracę z pisarzami z całego świata. Naszym głównym celem jest wydawanie dobrych książek sprawiających czytelnikowi przyjemność i przynoszących inspirację.”

Książki:
Seria o Arystokratce - Evžen Boček
Dziecko w wieku przedszkolnym - M.M. Cabicar
Jeden na milion - Martin Reiner
Krzycz po cichu, braciszku - Ivona Březinová 
Lucynka, Macoszka i ja - Martin Reiner 

“Wydawnictwo Książkowe Klimaty powstało w 2013 roku we Wrocławiu z pasji do odkrywania tego, co nieznane. Publikujemy współczesną prozę europejską, kierując się przede wszystkim na południe. Naszymi książkami chcemy pokazywać te miejsca na literackiej mapie, które pomimo niewielkiego oddalenia geograficznego, wciąż pozostają w cieniu. Wydajemy takie książki, jakie sami chcielibyśmy czytać i oglądać: mówiące więcej o świecie wokół nas, zrywające ze schematami i stereotypami. Każda seria to oddzielny kraj lub region, a tym samym - unikalny klimat. Dlatego prezentujemy to, co bliskie, a zarazem nieznane.“

Książki:
Rozświetlona jama. Dziennik sanatoryjny - Max Blecher
Po trochu - Weronika Gogola
Nostalgia - Mircea Cărtărescu
Cisza w Pradze - Jaroslav Rudiš 
Kronika pewnego miasta - Pandelis Prevelakis 


“Wydawnictwo Pauza powstało jesienią w 2017 roku na Saskiej Kępie w Warszawie. Zrodziło się z pasji - do czytania i dobrej prozy zagranicznej. Pauza będzie specjalizować się w literaturze z wyższej półki, która wciąga, pochłania, wywołuje emocje. Czytelnicy znajdą u nas znane i nagradzane książki z całego świata, ale też mocne debiuty literackie. Legenda o samobójstwie to pierwsza książka Wydawnictwa Pauza.” 

Książki: 
Tirza - Aaron Grunberg 
Historia przemocy - Édouard Louis 
Nasz chłopak - Daniel Magariel 
Pierwszy bandzior - Miranda July 
Legenda o samobójstwie - David Vann


“Wydawnictwo w Podwórku założyliśmy w lutym 2013 roku jako niewielką oficynę, w której samodzielnie podejmujemy wszystkie działania związane z tworzeniem książek. Obecne w nazwie wydawnictwa „podwórko” to dla nas synonim takiej kameralności i działania w skali mikro. Publikujemy teksty autorów polskich i zagranicznych — zarówno debiutantów, jak i uznanych badaczy. Interesuje nas przede wszystkim współczesna humanistyka, w jej obrębie zaś — nowe ujęcia interpretacyjne, nowe metody opisu zjawisk kultury, ciekawe, a niedostatecznie opisane wątki tematyczne.”

Książki:
Jednorazowi ludzie - Kevin Bales
Zielone sari - Ananda Devi
O czytaniu i pisaniu - Mario Vargas Llosa
O literaturze - Julio Cortázar
Świat stale się zmienia - Nicolas Roeg


* Cytowane są fragmenty "o nas" z zakładek poszczególnych wydawnictw. 

6 komentarzy:

 1. Ze wstydem przyznaję, że żadnym z tych wydawnictw nie słyszałam nawet ;(

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam ludzi, którzy są na tyle odważni, żeby założyć tego rodzaju małe wydawnictwo. Trochę się niepokoję, jak radzą sobie finansowo (utrzymanie wydawnictwa na pewno nie jest prostą sprawą), a trochę zazdroszczę im wymarzonej pracy;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wydaję się wręcz misją. Gdybym wygrała w totolotka, od razu bym założyła wydawnictwo. Kiedyś nawet o tym myślałam i mam nawet nazwę.

   Usuń
  2. O! Nazwa ważna rzecz. Co byś wydawała?

   Usuń
  3. Beletrystykę. Ale ambitną. Jest tyle dobrych rzeczy, które tylko czekają na odkrycie.

   Usuń

Archiwum