Setna Strona poleca... Blogi #1

Chciałam Wam polecić dziś pięć świetnych blogów, na które regularnie zaglądam. Inspirują mnie, dzięki nim dopisuję kolejne tytuły do spasionej listy książek do przeczytania. Co miesiąc postaram się wymienić pięć blogów wartych przybliżenia. Jest to wybór bardzo subiektywny; poniższe blogi odwiedzam z wielką przyjemnością, czytam posty i niekiedy zostawiam jakiś ślad. To pięć naprawdę dobrze prowadzonych i mądrze pisanych kawałków internetowej przestrzeni.


Literackie Skarby Świata Całego to blog skupiony wokół literatury czeskiej. Blog bowiem wziął nazwę od tytułu jednej z książek Bohumila Hrabala, choć nie ogranicza się jedynie do sięgania po naszych południowych sąsiadów. Naia, autorka bloga, prócz znanych nazwisk takich jak Pavel, Hrabal czy proponują także mniej znane, a warte polecenia nazwiska i tytuły, które z racji wykształcenia może zaproponować (autorka bloga jest bowiem z wykształcenia bohemistka).

W Zaciszu Biblioteki to blog prowadzony przez Zbyszka Kwiatkowskiego. Zacisze proponuje czytelnikom podróż przez dwudziestowieczną klasykę literatury, z naciskiem na Chandlera, Cortazara, Lema czy Sandora Marai, oraz Nabokova. Prócz recenzji można przeczytać ciekawe cytaty, czy nawet wiersze. Lubię tam zaglądać, poczytać co Zbyszek pisze o niema zapomnianych w ferworze nowości powieściach.

Anna z bloga Przeczytałam książkę i ja mamy wiele wspólnego. Często widzę u niej tę samą pozycję, za którą się zabieram, lub która właśnie przeczytałam. Wiem, że jeżeli coś jej się spodoba, na 99% i mnie trafi w gust. Anna prowadzi wyzwanie-zabawę Stosikowe Losowanie.

Przestrzenie tekstu zwróciły moja uwagę... pięknymi, klimatycznymi fotografiami. Oczywiście zaczęłam czytać bloga Luki Rhei regularnie, by odkryć kolejną pokrewną duszę. Niedawno doszłyśmy do wniosku, że obie mamy słabość do Stasiuka. Na blogu znajdziecie wyzwanie Klasyka Horroru.

Rozkminy Hadyny to blog anglistki i miłośniczki wszystkiego co brytyjskie. Z racji wykształcenia oraz zamiłowania czyta również po angielsku. Blog skrzy się tytułami począwszy od klasyki do prozy współczesnej. Nie brak tu także dobrze podanej, szeroko rozumianej popkultury i mądrych przemyśleń.

15 komentarzy:

 1. Uwielbiam zaglądać na bloga rozkminy Hadyny, Hadynkę poznałam osobiście na silent reading party, jest to super miła osoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, bardzo chętnie bym poznała wszystkich z wymienionych. Znam "tylko" grono ŚBK - również fajnie ludzi, bardzo otwarci. Chyba ogólnie jesteśmy miłym środowiskiem :)

   Usuń
  2. Ojej, jak cudownie przeczytać takie słowa, nawet jeśli się na nie trafia po dłuższym czasie! :) Bardzo mi miło!

   Usuń
 2. Wszystkie te blogi zaczęłam ostatnio czytać - ostatnio, więc nie jestem w stanie zbyt wiele powiedzieć, ale pierwsze wrażenie - bardzo pozytywne. Widać, że książkową blogosferę tworzą w dużej mierze ludzie ambitni, ciekawi świata, niebanalni i starający się wyjść poza schematy, sięgać choćby o książki mniej popularne i nienowe. Podoba mi się pomysł na cykl (?) i chętnie poznam innych Twoich blogowych ulubieńców.
  Ballady Bezludne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, będzie cykl - mam całą listę blogów i stron wartych uwagi.
   Chyba już minął boom tworzenia blogów w oczekiwaniu na korzyści, kto miał zostać, został, a kto do łączył, widać, że tworzy z serca.

   Usuń
 3. Nie znałam do tej pory tych blogów, ale już na nie zaglądam - może i mnie zainteresują?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że zainteresują. To bardzo wartościowe blogi.

   Usuń
 4. Wszystkie te blogi znam od dawna i wszystkie lubię. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł! Inspirujesz - jak zwykle!

  OdpowiedzUsuń
 6. O, widzę znajome adresy :) Przestrzeni tekstu nie znałam, ale zajrzałam i od razu mi się spodobało!

  OdpowiedzUsuń
 7. Literackie skarby to i mój faworyt - uwielbiam tam zaglądać po czeskie inspiracje. Nie znałam za to W zaciszu biblioteki, więc chętnie zajrzę :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ mi miło!! :) Cieszę się, że inspiruję!

   Usuń
 8. Nie znałam tych blogów, ale już lecę nadrabiać zaległości :)
  Swoją drogą jestem też pierwszy raz tutaj u Ciebie, więc witam serdecznie i idę poczytać inne posty :D
  Pozdrawiam ciepło! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń

Archiwum