Policjanci. Za cenę życia - Rafał Pasztelański, Joanna Pasztelańska [recenzja mojego męża]

Dzisiaj zapraszam do lektury recenzji gościnnej, autorstwa mojego męża. 

Służba w Policji jest nie mniej niebezpiecznym zawodem niż służba wojskowa. Została utworzona 6 kwietnia 1990 roku. Coraz więcej funkcjonariuszy ginie na służbie, a liczba ta przekracza już liczbę poległych żołnierzy.
źródło: LubimyCzytac.pl

Policjanci. Za cenę życia to dziewięć historii opisujących życie i śmierć dwunastu policjantów odbywających służbę po transformacji w 1989 roku. Jeśli spodziewacie się pościgów i emocjonujących akcji policji – jak to obiecuje blurb - to raczej ich w Policjantach nie znajdziecie. Każdy rozdział jest podzielony na historię życia oraz epilogu po śmierci każdego funkcjonariusza, które poznajemy z opisów rodziny, przyjaciół i współpracowników. Jak dla mnie jest to najsłabsza część książki przypominająca telewizyjne dramy z opisami walki z systemem, rodziną czy kochanką męża.

Z fragmentów opisujących wydarzenia, które doprowadziły do śmierci policjantów wyłania się obraz Polski lat 90-tych, kraju w którym Policja straciła wcześniejszy respekt, którym szczyciła się jej poprzedniczka, Milicja. W latach 90-tych pospolity bandyta mógł mieć pistolet maszynowy, podczas gdy policjant dysponował sześciostrzałowym P-64, a wszystkie braki w wyposażeniu łatało się dopiero po tragedii, do której nieuchronnie musiało dojść.

Książka doskonale pokazuje realia pracy polskiej policji, jej procedury i problemy, które funkcjonariusze muszą pokonywać, by działać sprawnie. Oczywiście w książce nie mogło zabraknąć sławnej akcji w Magdalence z 2003 roku, kiedy to z rąk podwarszawskich mafiosów uzbrojonych po zęby zginęło dwóch antyterrorystów, a siedmiu zostało rannych. Dopiero wówczas zaczęto zwracać uwagę na niedobory sprzętu i braki w wyszkoleniu funkcjonariuszy.

Rafał Pasztelański, współautor książki jest znanym dziennikarzem kryminalnym, opisującym działania polskich gangsterów. Joanna Pasztelańska jest reporterką związaną z Dziennikiem Gazeta Prawną, oraz takimi periodykami jak Wiedza i Życie, Fokus, Wysokie Obcasy, czy Wprost.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz