IBUK LIBRA - czym to się je?

Z początkiem miesiąca gruchnęła informacja, że szesnaście śląskich miast przyłączyło się do projektu, który ma na celu udostępnienie e-booków z platformy IBUK LIBRA. Te miasta to: Katowice (Biblioteka Śląska i Miejska Biblioteka Publiczna), Będzin, Cieszyn, Chorzów, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Łazy, Łaziska Górne, Piekary Śląskie, Pyskowice, Racibórz, Rybnik, Tychy, Wodzisław Śląski, Zabrze.

Co to jest IBUK LIBRA? 
IBUK Libra to nowoczesna platforma dla edukacji i rozwoju, która zapewnia:
 • całodobowy dostęp do wirtualnej czytelni z dowolnego miejsca
 • tysiące tytułów
 • największy zbiór publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych
 • szybki podgląd pełnych tekstów
 • spersonalizowana sfera czytania książek w chmurze (osobiste konto myIBUK)
 • zaawansowane narzędzia pracy z tekstem, m.in.: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN
 • dodatkowe narzędzia wspierające rozwój kompetencji, m.in.: Asystent Językowy PWN, kursy językowe SuperMemo
 • elastyczny dobór zasobów i łatwe uruchomienie platformy
 • możliwość czytania na urządzeniach mobilnych

Co to naprawdę oznacza?
Publikacji jest co prawda półtora tysiąca, ale w większości są to wydawnictwa akademickie.
Beletrystyka z wydawnictw takich jak MG, czy M jest w funkcji płatnej.
Żeby czytać na IBUKu musisz być on-line, bo książki nie da się zapisać i czytać na czytniku; przynajmniej mój iRiver nie ma podłączenia do Internetu, co uniemożliwi mi czytanie naprawdę tam, gdzie chcę. Nie wiem, jak Kindle? Jest "na sali" jakiś kindlowiec?

Logowanie.
Logowanie jest proste, ale wymaga pewnego wysiłku: najpierw trzeba się w bibliotece postarać o jednorazowy kod. Akurat trafiłam tak, że pierwszy kod mi nie działał, ale zgłosiłam gdzie trzeba i dostałam nowy kod. O kod staramy się w bibliotece, do której jesteśmy zapisani. w Rybniku trzeba się zgłosić do informatorium, gdzie panie wygenerują nam kod.
Następnie wchodzimy na stronę: http://libra.ibuk.pl/ Z prawej strony w górnym rogu mamy opcję zarejestruj się/zaloguj się. Klikamy zarejestruj się i wypełniamy okienko z danymi. Zalogujemy się albo za pomocą e-maila i hasła, albo przez fb lub googla. I teraz uwaga! ta cześć jest mało intuicyjna: w lewym górnym rogu, tuż przy znaczku platformy jest napis BRAK BIBLIOTEK. Klikamy napis i wyskakuje nam komunikat Nie jesteś zapisany/podłączony do żadnej biblioteki, pod spodem DODAJ BIBLIOTEKĘ. Klikamy DODAJ BIBLIOTEKĘ. Wyskakuje nam okienko, do którego wpisujemy PIN, czyli ten specjalny kod pobrany w bibliotece. Następnie przeglądamy katalog, dodajemy do wirtualnej półki i czytamy.
Katalog wstępnie mamy podzielony na publikacje, do których mamy dostęp (podstawowe, bezpłatne), oraz wszystkie, wliczając w to płatną beletrystykę i nowości.
Co możemy przeczytać? Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Katarzynę Enerlich, dużo lektur i książek starszych, klasykę literatury (Wichrowe wzgórza, Annę Kareninę, i in.), dość duży wybór non-fiction, poradniki, przewodniki, literaturę młodzieżową, szczególnie polską. Myślę, że najbardziej zadowoleni będą studenci, którzy nie będą musieli ślęczeć w czytelni, a będą mogli korzystać z pism w domowym zaciszu. 

Moje zdanie? Cieszę się, że moja biblioteka przystąpiła do projektu. To duży krok w przyszłość. Żywię nadzieję, że oferta będzie się rozszerzała i będzie kiedyś można pobierać e-booki na czytnik, jak w Wolnych Lekturach, czy Projekcie Gutenberg.
Follow on Bloglovin

5 komentarzy:

 1. O kant dupy to! Właśnie się zalogowałam (pobrałam wcześniej PIN w bibliotece) i co chcę czytać, to nie ma. Albo jest kawałek, reszta płatna. To chyba raczej dla reklamy taka strona, żeby czytelnicy klikali, co biblioteka ma kupić. jestem ROZCZAROWANA!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, i okazuje się, że nie znam zadowolonej z Ibuka osoby ;)

   Usuń
 2. Ten serwis jest do niczego. Nie można na nim w ogóle polegać jeśli pisze się pracę na podstawie którejkolwiek z książek. Przestrzegam studentów! U mnie większa część książki ładuje się w taki sposób, że na każdej stronie jest napisane "undefined" albo "server timeout". Można odświeżać stokroć, a i tak nic to nie daje.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.