Delikatność - David Foenkinos

Istnieją książki, które otoczone są uwodzicielskim nimbem subtelnego piękna. Taką właśnie książką jest Delikatność Davida Foenkinosa. 
Nathalie, krucha, a za razem silna młoda kobieta traci ukochanego męża. Stanowili zgrany tandem, odkąd François zaczepił ją na ulicy przed kafejką. Mimo głębokiej straty, Nathalie żyje nadal, wstaje do pracy, nawet awansowała i jest szefową sześcioosobowej komórki w firmie francusko-szwedzkiej. 
Markus, niewierzący w siebie podwładny Nathalie, pochodzi z Uppsali, o której Foenkinos pisze, że nazwa miast brzmi jak przeprosiny. Szwecja - pisze dalej - ma najwyższy odsetek samobójstw na świecie. Alternatywą dla samobójstwa jest emigracja do Francji, to musiał sobie powiedzieć Markus
Pewnego dnia rozkojarzona Nathalie całuje namiętnie Markusa, którego do tej pory chyba nawet nie zauważała. To był długi, gorący pocałunek, jak w latach dorastania, po którym Markus był jak Armstrong na księżycu. 
Czy dla zahukanego Szweda i młodej wdowy jest szansa na miłość? Jak pocałunek zmieni tę z pozoru niedobrana parę?
Foenkinos daje czytelnikom inteligentną prozę, pełną odniesień do kultury i sztuki XX-go wieku. Pełna ciepłego humoru opowieść na długo zapada w pamięć. A film na podstawie książki można nazwać kultowym; okładka Delikatności jako jedyna filmowa okładka mnie nie drażni. Wręcz przeciwnie - wspaniałe subtelne ujęcie Audrey Tautou podkreśla wdzięk opowieści.


Follow on Bloglovin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz