Header Image

Przegląd dvd

Kupiliśmy ten dupsik do telewizora. Myślę, że to strata pieniędzy, ale strasznie się napaliłam na tvp kultura i tvp historia. Reszta mnie nie obchodzi. Szkopuł w tym, że na razie nie łapiemy nic innego poza polsatem i tvnem. Na polsacie ostatnio oglądałam Księcia przypływów. Właściwie to chyba miałam seans na życzenie, bo jakiś miesiąc temu czytałam książkę i tak bardzo chciałam z nią skonfrontować film.
Poza KP nie ma w telewizji nic wartego rzucenia okiem. Kiedy nie czytam, oglądam filmy z płyt. No i muszę powiedzieć, że to nieprawda, że polskie kino jest do chrzanu, bo przynajmniej te czterdzieści lat temu było wspaniałe... Trzeba zabić tę miłość zrobiło na mnie duże wrażenie swoją aktualnością. Może dziś nie ma punktów za pochodzenie, ale są punkty maturalne, nie egzaminy na studia, jak było za moich czasów. Do tego nawet stawki wypłat się zgadzają - jeśli jesteś po studiach zarabiasz 1300, a robotnik niewykwalifikowany 2500. Problemy mieszkaniowe, nadzieje i rzeczywistość; wypisz wymaluj Polska początku XX-go wieku. Jako scenarzysta - Janusz Głowacki.
Rok młodszy od filmu Morgensterna jest obraz Hasa. Właściwie celowo używam tu słowa obraz, bo Sanatorium pod klepsydrą nie jest zwyczajnym filmem; oniryczny, surrealistyczny, wciągający, niezwykły. Sanatorium to nakręcony na podstawie prozy Schulza jeden długi sen. Na prawdę oglądając miałam wrażenie, że śnię czyjś sen, z jego przenikaniami, skojarzeniami, ewolucją rzeczy i postaci. Do tego niezwykła, wielokrotnie nagradzana scenografia.
Z filmów nowych i zagranicznych ogromne wrażenie zrobił na mnie Głód Steve'a McQueena. O niepokojach irlandzkich zrobiono już sto jeden filmów, ale ten na prawdę warto obejrzeć. Film opowiada o proteście w więzieniu Maze. McQueen pokazuje nam historię brutalnie, bez mitologizowania, niejednoznacznie. Od razu dodam, że to film dla widzów dojrzałych i o mocnych żołądkach. Świetnie zrealizowane sceny. Proszę szczególnie zwrócić uwagę na strażnika, na scenę bicia więźniów przez prewencję oraz na niesamowite poświęcenie Michaela Fassbendera; grany przez niego Bobby Sands w proteście przeciw władzom podjął strajk głodowy, który po 66 dniach skończył się tragicznie.
Odrobinę lżejszy, ale również skierowany do widzów pełnoletnich jest film Skowyt. Fabuła filmu toczy się wokół procesu o rzekomą pornografię w poemacie Allena Ginsberga. Proces, wspomnienia i wywiad, przetykane są dużą dozą dynamicznej animacji opartej o tytułowy Skowyt. Film skojarzył mi się z o wiele lepszym Nadstaw uszu, ale polecam oba. Poza tym ostatnio wydano Listy Jacka Kerouaca i Allena Ginsberga. Może powinnam po nie sięgnąć?

8 komentarzy:

 1. Ja również od dawna myślę o obejrzeniu filmu "Książkę przypływów". Może sobie po prostu ściągnę, albo obejrzę na płatnej stronie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ściągnąć się nie da, bo nie ma linków, nawet na niepolskich stronach... :D

   Usuń
 2. Ja się wychowałam na tych "starociach", dlatego gdy teraz oglądam współczesny "shit" - to trudno płacić mi abonament.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, szczególnie, jak ta tak szumnie nazywana MISJA ogranicza się do filmów dokumentalnych o 1 w nocy...

   Usuń
 3. Stare polskie kino ma wiele interesujących pozycji, a teatr- wydanie Złota setka teatru Telewizji to majstersztyk. Już choćby dlatego warto kupić Dvd, aby nie tracić czasu na telewizję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tak polskie filmy sprzed lat mają moc nieprzemijającą. "Trzeba zabić tę miłość" już dawno nie widziałam ale pamiętam, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. I ta aktualność wypłat faktycznie poraża. Już się kilka razy z tym spotkałam przy okazji staroci. "Sanatorium pod Klepsydrą" to film mojego późnego dzieciństwa. Nic nie rozumiałam, ale kochałam te obrazy (i Nowickiego!). Jak już byłam duża oglądałam ponownie kilka razy i nadal ma moc. "Skowyt" zupełnie niedawno był na Kulturze właśnie. Nie widziałam, bo byłam na jakimś koncercie w tym czasie czy coś.
  A co do tv, to odbiornik warto mieć tylko dla Tvp Kultura, Ale kino, Kino Polska i dla Jedynki w poniedziałki. Tvp Historia mam od niedawna i jestem rozczarowana niestety.
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tvp historia leci cykl starych, przedwojennych filmów i właśnie na to mi ten dekoder;) Tak, w poniedziałki i teatry i Dawnton Abbey.
   Myślę sobie ile wspaniałych wartościowych filmów widziałyśmy w dzieciństwie. Wtedy telewizja nadawała wartościowe rzeczy.

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.