Dom nad jeziorem

Niedawno w telewizji była powtórka bardzo miłego filmu Dom nad jeziorem. Cichym bohaterem, który trochę przyćmiewa grę Sandry Bullok i Keanu Reevesa jest wspaniały tytułowy dom. W filmie architektem, który zbudował ów dom był Simon Wyler (Christopher Plummer), o ile się nie mylę i dobrze zapamiętałam określany jako krzyżówka Le Courbusiera i Lloyda Wrighta.
Dom na prawdę jest przepiękny, ale niestety - został zbudowany tylko do potrzeb filmu, a zaraz potem rozebrany. Szkoda...
Ale kim byli architekci, o których mowa w filmie?
Frank Lloyd Wright czerpał natchnienie z natury, pragnął totalnej symbiozy architektury z naturą, czego najlepszym przykładem jest jego najbardziej znany projekt Dom nad wodospadem:


Le Corbusier jest najbardziej znanym europejskim architektem XX-go wieku; sformułował pięć postulatów nowoczesnej architektury, z których korzysta się do dziś; konstrukcja słupowa, poziome okna, płaskie dachy i tarasy na dachach, wolny plan, wolna elewacja.

Znalazłam świetny i zwięzły artykuł o architekturze XX-go wieku:TU.


Perełki architektury modernistycznej można znaleźć nie tylko w Paryżu, czy Nowym Jorku. W Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa (główna ulica miasta) stoi zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna w 1921 roku Dom Tekstylny Weichmanna (dziś to chyba bank, a nieco dawniej księgarnia).

10 komentarzy:

 1. Również bardzo podobał mi się ten film, szczególnie dlatego, że podziwiam architektów o których mowa, a co do Mendelsohna... polecam świetnie utrzymany dom towarowy - Kameleon (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroclaw_Mendelsohn_Petersdorff.jpg?uselang=pl) we Wrocławiu ("perełka" ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Dom naprawdę był zjawiskowy szkoda że taki krótki miał żywot

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamietam ten film, piekny.No prosze u nas tez sa te perelki, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne te domy. Ale racja, że nie tylko w wielkim świecie są perełki architektoniczne. W Poznaniu, gdzie mieszkam aktualnie jest masa przepięknych kamienic. Niestety jedna z nich jest właśnie wyburzana. Inne opuszczone, zaniedbane. Przykre to, że nie dbamy tak o to co mamy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten dom nad jeziorem jest niesamowity. Uwielbiam budynki położone tuż przy wodzie, chociaż to ryzykowne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Filmu nie oglądałam, ale dom na wodzie wygląda ciekawie i interesująco. Ten kolejny nad wodospadek - jak dla mnie zbyt nowoczesny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przechodziłam tam kilka razy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam! Przypadkiem trafiłam na tę stronę i spieszę donieść, że na tym filmie nie możesz poprzestać.... Przy okazji rozwinięcia przez Ciebie tematu domu nad jeziorem polecam film koreański "Siworae"("Il mare"2000), który zainspirował reżysera "Domu nad jeziorem" i tak powstał remake z gwiazdami:)
  Przyjemności życzę i pozdrawiam - Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, nie wiedziałam, dziękuję, na pewno poszukam:)

   Usuń