Jak hodować kiełki


Jak wyhodować kiełki?
Jeśli nie mamy kiełkownicy wystarczy słoik. Na rynku można dostać kiełki brokuła, cieciorki, lucerny, soczewicy i in. Przeważnie sprzedawane są w sklepach ze zdrową żywnościach bądź sklepach ogrodniczych (zaznaczam, że na opakowaniu MUSI być informacja, że to nasiona na kiełki, a nie do wysadzania do gruntu!).

Potrzebny nam wyparzony słoik, gaza (używam opatrunków Medicomp, pakowane po 100 sztuk - można sobie wyliczyć na ile starczy taki zapasik;), gumka recepturka oraz miseczka.
Do słoika wsypujemy kiełki, zalewamy ostudzoną wodą, odstawiamy najlepiej na całą noc. Kiełki powinniśmy trzymać w miejscu zacienionym, broń Boże nie na parapecie. Najlepiej przy zlewie.
(Tu kiełki brokuła i fasoli mung - to te większe)

Rano zlewamy wodę (zakrywszy uprzednio słoiczek gazą, inaczej kiełki wylecą) i odstawiamy kiełki skosem na miseczce, żeby woda mogła swobodnie wypływać.
Kiełki płuczemy 2 razy na dobę, ale małe kiełki takie jak rzodkiewki czy brokuła można płukać 3 lub 4 razy dziennie - chcemy żeby rosły, a nie uschły.

Po kilku dniach kiełki są gotowe do spożycia. Oczywiście od gatunku zależy po jakim czasie są już dobre. Jeśli mamy na tyle cierpliwości możemy płucząc w dużej misce powybierać łuski, ale nie jest to konieczne.
4 komentarze:

 1. Ślinka pociekła - idę wyjąć swoją kiełkownicę!
  Niestety kiełków soczewicy nie mogę bo w ciąży nie wolno. Ale chyba sobie rzodkiewkę wyhoduję! :) Bardzo lubię "ostre kiełki".
  No i na buraczki tez mi smaka zrobiłaś :( Teraz muszę się ubrać i iść na bazarek!

  OdpowiedzUsuń
 2. Serdecznie dziękuję za tego posta. :)Zawsze chciałam mieć swoje, zdrowe kiełki do mojej ulubionej sałatki, ale niestety nie wiedziałam jak się za to zabrać i kupowałam takie cuś w zalewie, w słoiku... Teraz coś sama "wyhoduję". :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo pomocny opis! Chciałam się zabrać za kiełki. Brakuje mi tylko informacji co do ilości nasionek które trzeba wsypać i wielkości słoika. A to byłaby bardzo przydatna informacja! Choć chyba zanim coś wykiełkuje, najpierw zakupie: Kiełki, Cudowny pokarm, żeby dojść do perfekcji ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zacznij może od łyżeczki nasion i słoika po dżemie. Potem zobaczysz, czy chcesz więcej nasionek, albo większy słoik.

  OdpowiedzUsuń