Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach - Robert Rowland Smith

Jeśli przypadło Wam do gustu Śniadanie z Sokratesem - Podróże z Platonem na pewno Was nie rozczarują. Jest to kolejna z serii Pytajniki wydawanej przez Carta Blanca.
Tytułowa podróż, to droga wiodąca przez życie; Sokrates z poprzedniej części prowadził nas przez cały dzień, Platon jest tu pilotem wycieczki od świtu życia, do jego zmroku (jak w przywołanej we wstępie zagadce Sfinksa). Robert Rowland Smith próbuje odpowiedzieć na pytanie o sens życia, ale by nie wydało się ono zbyt "głębokie", podzielił je na kamienie milowe, które przechodzi większość z nas. Mamy tu narodziny, naukę chodzenia, ale i egzamin na prawo jazdy, pierwszą miłość, rozwód, czy przejście na emeryturę. Niektóre z kamieni milowych są naturalne, inne kulturowe, ale jedno je łączy - ich doniosłość i sposób, w jaki kształtują naszą osobowość. Człowiek jest jednocześnie istotą biologiczną i kulturową. Ta książka opisuje oba te wzajemne powiązane aspekty ludzkiej egzystencji. (...) Ma pomóc wam zastanowić się głębiej nad kluczowymi momentami i przemianami w naszym życiu.* Smith w dowcipny i inteligentny sposób odpowiada na szereg pytań: dlaczego nie pamiętamy własnych narodzin? co sprawia, że stanięcie na dwóch nogach przybliża człowieka do Boga, a oddala od świata zwierzęcego? czy język już w nas jest (i trzeba go "wywabić" z ukrycia), a może w chwili narodzin jesteśmy niezapisaną tablicą? Autor posiłkuje się wiedzą nie tylko filozoficzną, ale i sięga po literaturę, a nawet - seriale komediowe. Książka poszerza horyzonty, stanowiąc zachętę do dalszych poszukiwań i własnych przemyśleń. Przemyślenia Smitha są tak błyskotliwe, że mogłabym co rozdział wstawiać potężnego posta na dany temat. Mój ulubiony rozdział dotyczy przeprowadzki, a właściwie idei domu. Może dlatego, że fascynuje mnie architektura i założenia Le Corbusiera? Ubawiłam się z rozdziału o kryzysie wieku średniego, bo - co prawda jeszcze nie u siebie, ale u innych - obserwuję dokładnie to, co Smith opisał. Czy jako gatunek jesteśmy aż tak przewidywalni? Pewnie tak, bo nawet w jednym z rozdziałów pada stwierdzenie: możemy uznać, że skoro paracetamol leczy ból głowy, to wszyscy ludzie odczuwają ból głowy właściwie tak samo**. Dlatego tez książka Podróże z Platonem jest tak uniwersalna. Podróże czyta się przyjemnie. Smith ani na moment nie popada w moralizatorstwo, daleki jest od przesady. Filozofia podana jest lekko i strawnie - w sam raz i dla laika i dla "znawcy tematu". Kiedyś usłyszałam, że filozof to ten, co się mądruje i używa trudnych słów. No więc - nie; Smith w przejrzysty sposób potrafi przybliżyć czytelnikom skomplikowane zagadnienia związane z naszą egzystencją. Nie wiem, jak Wy, ale ja czekam na kolejną książkę Roberta Rowlanda Smitha. Może teraz coś z Arystotelesem?

* s. 13
** s. 151


Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Carta Blanca

11 komentarzy:

 1. Czytałam u ciebie recenzję "Śniadania z Sokratesem" i zapałałam chęcią przeczytania tej książki. Tę również dodaję do spisu książek pożądanych:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i na prawdę gorąco polecam!:)

   Usuń
 2. Ciekawa lektura, choć przyznaję, że z ta filozofią wielkich myślicieli jestem ciutkę na bakier. Ale kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie jest tu "przemycona". Smith nie "epatuje" filozofią; ona służy jako medium.

   Usuń
 3. "Śniadanie z Sokratesem".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A możesz rozwinąć, bo nie bardzo wiem co dokładnie masz na myśli podając tytuł. Myślałam, że zrobiłam literówkę, ale chyba nie.

   Usuń
 4. Nawet, nawet. Ja raczej stronię od książek filozoficznych, a tu, proszę, książka o filozofii bez nadmiaru filozofii. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak:) A właściwie - jest dobrze przemycona.
   Niektóre książki są nudne i porażające i czyta się je jak podręcznik, a tu są błyskotliwe eseje.

   Usuń
 5. Mnie zachwyciły dwa rozdziały: o szkole i o nauce jazdy na rowerze...Znakomity sposób na odczarowanie filozofii

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zapowiada się ciekawie. Muszę sprawdzić czy można ją kupić w formacie na e-booka...

  Pozdrawiam,
  Gliwicki Dentysta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio, od kiedy kupiliśmy czytnik, jestem za tym, żeby do każdego wydania papierowego dodawano epuba:)

   Usuń